Borden uit de sloot

Vondst op vrijdag

18 oktober 2024

De vondst van vandaag is gevonden in De Rijp. In 2020 werd hier de Josefschool gesloopt om plaats te maken voor nieuwe woningen. Voordat de bouw begon, was er gelegenheid voor archeologisch onderzoek. In opdracht van de Gemeenste Alkmaar deed ADC Archeoprojecten de opgraving. Uit dit onderzoek bleek dat de vroegste sporen van bewoning hier komen uit de late zestiende en de vroege zeventiende eeuw. Die sporen bestonden voornamelijk uit pakketten van materiaal dat is gebruikt om de boel op te hogen. Maar daarna lijkt er vrij snel bebouwing te zijn gekomen. De hele zeventiende eeuw is het gebied in gebruik geweest. En vervolgens, ergens in het begin van de achttiende eeuw, is het waarschijnlijk weer geheel verlaten, als het gaat om bebouwing.

(Tekst gaat verder onder de foto’s)

Nadat de officiële opgraving was afgerond, zijn in overleg nog enkele gaten gegraven in de slootkant, aan de noordzijde van het terrein. Van oudsher is bekend dat de slootkanten in de Rijp en omstreken soms helemaal gevuld zijn met huishoudelijk afval uit vroeger tijden. Ook hier bleek dit het geval. Tussen het vele afval dat werd geborgen uit deze gaten twee voorbeelden van majolica schotels uit de zeventiende eeuw. De ene schotel heeft de afbeelding van een cherubijn lopend met een kom met daarin een dampende inhoud. Welke inhoud? Dat laat zich raden. Symboliek? Zou ook kunnen. Dit type schotel komt uit het midden van de 17e eeuw en wordt over het algemeen toegeschreven aan Haarlemse pottenbakkers. De tweede, blauw-witte schotel, komt meer uit het eind van de zeventiende of de vroege achttiende eeuw en laat ons een voorstelling zien van een visser met hengel. Gewoon een gezellig plaatje dat voor het waterrijke gebied als De Rijp niet vreemd zal zijn geweest. Het is dan ook gemaakt in een van de Friese steden. Toch ook een zeer waterrijk gebied.

Vondst op Vrijdag is een rubriek van Rob Roedema. Lees ook het interview in Erfgoedmagazine Alkmaar 63: ‘Rob Roedema geboren met liefde voor archeologie’.
Bekijk hier alle ‘Vondsten op vrijdag’