Bunker uit WO II/Museum Alkmaar 40-45


Open op Open Monumentendag op zaterdag van 10 tot 17 uur
Meer over het monument
In 1943 bouwt de Duitse bezetter hier deze telefoonbunker. Voor de bezetter een belangrijke plek, want Alkmaar is een knooppunt van telefoonlijnen.
Het dak en de muren zijn twee tot drie meter dik, en van beton. Zelfs een bom van vijfhonderd kilo kan hier niet doorheen. Op het dak was een een Tubrok (observatiepost) aanwezig.
Op de muur waren nepramen geschilderd, met gordijnen en geraniums. Zo leek het aan de buitenkant op een woning. Geruchten gaan dat op het dak een vijver geschilderd was. De hoofdingang was afgesloten met een hek en er waren twee schietgaten aanwezig waarmee de ingang verdedigd kon worden. Meerdere druk- en gasdichte deuren beschermen de manschappen die binnen zaten. Zes mannen zorgden dag en nacht voor het onderhoud van het telefoonnetwerk. Zij aten en sliepen hier ook.
Het Museum Alkmaar ’40 – ’45 heeft de bunker in gebruik, met exposities over de Tweede Wereldoorlog in Alkmaar en omgeving. Ook zijn er veel persoonlijke verhalen verzameld.
Meer over het monument
Adres Bunker R616 in Alkmaarderhout, Harddraverspad
Bouwjaar 1943
In 1943 werd de bunker gebouwd als bomvrij onderkomen voor een kleine telefooncentrale en een kabelherstelploeg. De bunker bood plek aan 6 man en materieel. De bunker was gecamoufleerd met een laagje bakstenen en met nepramen. Deze camouflage is vrijwel geheel vervaagd.
Blikvangers en wetenswaardigheden
- De medewerkers leiden je rond tijdens openingstijden van het museum en op Open Monumentendag,
- de Stichting Alkmaar ’40 – ’45 vestigde in 2018 in deze bunker een WOII-museum,
- gewapend beton van 2 meter dikte,
- haken voor de zes britsen (bedden) in de grote kamer.
Rolstoeltoegankelijk: gedeeltelijk
Bezoek hier de website van de bunker/Museum Alkmaar 40-45
Lees meer over de bunkers van Alkmaar.
Bekijk deze plek op Google Streetview
Dit pand heeft ook een Kijksleutel. Een pdf met leuke weetjes over het monument.

