Buitenluiken voor binnenklimaat
Detail op dinsdag
22 september 2026
Aan de Kennemerstraatweg 11 staat één van de mooiste huizen van Alkmaar, ‘Bellevue-Tesselschade’. Aan de gevel zijn nog twee originele buitenluiken te bewonderen. Dit soort houten luiken worden persiennes genoemd. Ze hebben vaste schuin geplaatste lamellen die zon en regen weren als de luiken gesloten zijn.
(Klik op de foto voor het onderschrift. Tekst gaat verder onder de foto’s)


Het weren van de zon was vroeger nuttig, om te voorkomen dat er direct zonlicht scheen in de mooie salon ofwel de koepelkamer. Tegenwoordig denken we eerder aan het binnenklimaat op warme zomerdagen. Maar tijdens de bouw was het ook belangrijk dat de dure stoffering en het meubilair in de kamer niet zouden verkleuren door het zonlicht.
(Klik op de foto voor het onderschrift. Tekst gaat verder onder de foto’s)


Bellevue-Tesselschade was een huis voor de Alkmaarse elite, die zich personeel kon veroorloven. Eén van de bewoners was de regionale bestuurder mr. Johan baron du Tour. Waarschijnlijk liet hij vlak na 1786 de huidige voorgevel van het huis bouwen. Met het dagelijks openen en sluiten van alle luiken, zal het personeel toch al gauw een kwartier tot een half uur druk zijn geweest. De gesloten luiken belemmeren natuurlijk wel het zicht op de straat. Maar daar was ook wat op gevonden. Het onderste stukje van de luiken kan worden opgeklapt en dan met houten wervels worden geborgd. Want ook toen was niets menselijks de bewoners vreemd. Ook de vrouw des huizes, Johanna du Tour – Boon, wilde vast graag zien wie er allemaal over de drukke straatweg naar de stad kwamen, en ook weer gingen.
Dit detail is uitgelicht door Anne Pauptit, monumentenadviseur team Erfgoed, gemeente Alkmaar.
Nieuw luikje voor Wendelaarlantaarn
