Binnenkijken in het Huis van Achten / Hofje van Nordingen
Er waren in dit hofje acht kamers die vroeger bewoond werden door oude mannen. Alle kamers hebben een schouw. Jammer genoeg zijn de bedsteden al een tijdje verdwenen. De woning van de binnenmoeder lag aan de zijde van de Gedempte Nieuwesloot. In de woning is de oorspronkelijk stookplaats nog aanwezig waar het grote fornuis stond. Er werd gezamenlijk gegeten in provenierskamer. De enorme gezamelijke zolder werd gebruik voor opslag en om de was te drogen. In jaren tachtig is het hofje gerestaureerd en heringedeeld. Er zijn tegenwoordig zeven woningen. De huisjes worden tegenwoordig gewoon verhuurd. Niet alleen aan mannen, maar ook aan vrouwen en echtparen. Klik om te vergroten, te swipen en de toelichting te lezen.




Regenten waren in die tijd: Van de Feen de Lille (50 jaar), J. de Lange (56 jaar), J.M. de Sonnaville (president, 67 jaar), B. Preijer (84 jaar), G.Th.M. van de Bosch (50 jaar). Het schilderij van Jan Bleijs in de regentenkamer toont voornoemden in deze volgorde. Het schilderij werd gemaakt ter gelegenheid van het 250 jarig bestaan.













Huis van Achten. Foto J. Elsinga 1986.













Meer over het Huis van Achten / Hofje van Nordingen
Fotogalerij Huis van Achten / Hofje van Nordingen
Foto’s van toen en nu van het Huis van Achten / Hofje van Nordingen.

Verhalen over het Huis van Achten / Hofje van Nordingen
Verhalen over het Huis van Achten / Hofje van Nordingen Je vindt hier een verhaal over een van de binnenmoeders…

Andere hofjes in Alkmaar
Hofje van Paling en Van Foreest
Open op ZATERDAG 13 september. Dit hofje voor alleenstaande dames bestaat al sinds 1540. Toen liet het rijke echtpaar Paling-Van Foreest hun testament maken: er moesten huisjes komen voor ‘twaalf arme katholieke vrouwtjes’. Deze goede daad is voor eeuwig te zien op de gevelsteen boven de deur.

Hofje van Splinter
Open op ZATERDAG 13 september. Stap eens binnen in 17de eeuw en ervaar de rust van de gezellige binnentuin in de rumoerige binnenstad van Alkmaar. De huidige vorm van dit hofje kwam tot stand in de 19de eeuw. Maar, zoals de gevelsteen laat zien, is dit hofje al gesticht in 1646.

Hofje van Bijlevelt
Open op ZATERDAG 13 september. De weduwe Geertrui Willemsdr. Bijlevelt liet bij testament in 1657 geld na voor het kopen en inrichten van drie woninkjes aan de Koningsweg voor bejaarde Remonstrantse vrouwen of weduwen. Hiervoor werd een bestaand huis verbouwd.

Wildemanshofje
Open op ZATERDAG 13 september. Het Wildemanshofje is het grootste hofje in de binnenstad van Alkmaar. Het kreeg zelfs een monumentaal poortgebouw, waarop het ‘logo’ van de stichter meer dan levensgroot op het poortgebouw prijkt: Gerrit Florisz. Wildeman.
