Stadhuis



Meer over het monument
Adres Langestraat 97 Alkmaar
Bouwjaar en bouwstijl 1509-1520, Gotiek; rechterdeel 1694, Classicisme.
Het stadhuiscomplex is een samenstelling van verschillende stijlen en bouwperiodes. Het oudste deel, rechts op de hoek van de Schoutenstraat, stamt uit de 14de eeuw. Dit is in de foto aangegeven met een rode lijn. Dit deel werd in 1694 ingrijpend vernieuwd in Hollands-classicistische stijl. Bij de ramen is te zien dat de muren erg dik zijn. Binnen zijn op enkele plaatsen nog balken zichtbaar van de oude constructie.
Boven de monumentale ingang staat op een zwart paneel Latijnse tekst. ‘Voor dit door ouderdom ingestort bouwwerk is door de vroedschap en burgemeesters het herstel verzorgd in 1694.’ Hierboven zie je twee beelden en de wapens van de vier toenmalige burgemeesters. Het linkerbeeld met spiegel staat voor voorzichtigheid. Het rechterbeeld met weegschaal voor rechtvaardigheid. Dit alles is in de foto aangegeven met een dubbele groene lijn.

Het hoofdgebouw, met de beroemde trap, is in 1509-1520 gebouwd. In dezelfde stijl als de Grote Kerk, Brabantse Gotiek. Dit gedeelte is in de foto aangegeven met een donkerblauwe stippellijn. In de 19de eeuw vonden diverse moderniseringen plaats. De zachte middeleeuwse handvorm baksteen van de voorgevel verdween. Deze werd vervangen door een harde machinale steen.
Tussen 1911 en 1914 vond een ingrijpende restauratie en renovatie van het oude deel van het Stadhuis plaats. Dit was onder leiding van de bekende architect Jan Stuyt (1868-1934). Hij ontwierp binnen ook het trappenhuis met prachtige glas-in-loodramen.
In 1968 kwamen er kantoorvleugels aan de zijde van de Breedstraat. En in 1978 aan de oostzijde.
Onder de kantoorvleugel aan de Breedstraat is een nood-bestuurspost te vinden. Dit is een bunker waar o.a. de burgemeester kan schuilen in noodgevallen. Lees hier meer over de nood-bestuurspost.
Blikvangers en wetenswaardigheden
- Een fraaie gevel met een slanke traptoren en open speerspits,
- mooi ingerichte kamers o.a. de Polderkamer, de Nieropkamer en de Raadzaal,
- ontvangstruimte de Prinsenzaal met originele, in 2012 gerestaureerde deur(post),
- bijzondere interieurstukken en memorabilia,
- in de binnentuin een ‘kijkgat’ op de zijkant van een haard van middeleeuwse woning.
Rolstoeltoegankelijk: nee
Bezoek hier de website van het Stadhuis Alkmaar
Bekijk deze plek op Google Streetview
Dit pand heeft ook een Kijksleutel. Een pdf met leuke weetjes over het monument.

Kijkje door het sleutelgat





