Spekbanden van Gobertanger steen
Detail op dinsdag
24 februari 2026
Begin zestiende eeuw liet het bestuur van de stad Alkmaar een monumentaal nieuw stadhuis bouwen. Dat was, om precies te zijn, tussen 1509 en 1520. Het kwam op de plek van het oude stadhuis aan de Langestraat en achter de gevel gaan nog altijd oudere gebouwdelen schuil. Het bestuur koos voor een ontwerp dat voor Alkmaar en omstreken helemaal nieuw was. De hele gevel is van geel-roze baksteen met witte horizontale strepen. Waarschijnlijk toen een passende keuze voor zo’n voornaam bouwwerk.
(Klik op de foto voor het onderschrift. Tekst gaat verder onder de foto’s)



Vijf lagen metselwerk van de typische lichtgekleurde lokale baksteen. Steeds afgewisseld met een laag witgrijze natuursteen. Die natuursteen werd aangevoerd uit België. Vanaf de plek waar de natuursteen gewonnen werd, vlakbij het dorpje Gobertange bij Brussel.
Het is dezelfde soort natuursteen, als waarmee grote delen van de gevels van de Grote Kerk zijn bekleed. Kenmerkend voor deze natuursteen is dat het heel langzaam afschilfert. Waardoor er dus na vijf eeuwen een afgeronde vorm overblijft. De voorgevel van het stadhuis is al meerdere keren handhandig gerestaureerd. Daarbij bleef aan het oppervlak van de baksteen én de natuursteen bijna geen origineel materiaal gespaard. Maar halverwege de trotse hoektoren zijn nog een paar originele speklagen bewaard gebleven. Ook de Kapelkerk, die verderop in de stad werd gebouwd, kreeg enkele tientallen jaren later zulke opvallende gevels met witte spekbanden uit het Belgische Gobertange.
Dit detail is uitgelicht door Anne Pauptit, monumentenadviseur team Erfgoed, gemeente Alkmaar.
Stadhuis
Kapelkerk
Misschien wel de oudste stenen
Kunststenen spekbanden
